Plan podróży: Burgundia – Tournus

Miasteczko na brzegu rzeki Saone powstało w miejscu dawnego rzymskiego fortu z II wieku. W roku 178 był on miejscem męczeństwa św. Waleriana. Jego grób stał się miejscem chrześcijańskich spotkań, a po edykcie mediolańskim, w 1 połowie IV wieku wzniesiono tu kościół. Św. Grzegorz z Tours – kronikarz z VI wieku zanotował ciągłość sanktuarium. Tournus zasłynęło jednak przede wszystkim z opactwa benedyktyńskiego pod wezwaniem św. Filiberta. Św. Filibert pochodził z rodu Merowingów. Zmarł w roku 685 i został pochowany w klasztorze na wyspie na Atlantyku, na południe od ujścia Loary. Od końca VIII wieku klasztor znalazł się pod atakami Wikingów i w roku 836 zakonnicy musieli opuścić wyspę, zabierając ze sobą relikwie świętego. Kolejnym miejscem ich spoczynku był klasztor w obecnej miejscowości Saint-Philbert-de-Grand-Place in Loire-Atlantique, jednak w roku 858 i tu dotarła furia Normanów, zaś zakonnicy udali się do Tournus, gdzie założyli w roku 875 opactwo w miejscu nadanym przez cesarza Karola Łysego.

Kościół w Tournus (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tournus_abbaye.jpg)

Nie był to pierwszy klasztor w tym miejscu – w VII wieku król Burgundów Gontran ufundował klasztor związany ze wspomnianymi relikwiami św. Waleriana. W roku 731 padł on łupem muzułmańskiego najazdu. W latach 30-tych X wieku na dolinę Saony i klasztor św. Filiberta spadły najazdy Madziarów. W roku 979 w krypcie nowego kościoła złożono szczątki św. Waleriana, na honorowym miejscu w chórze znalazły się relikwie św. Filiberta. Kościół został rozbudowany w 1 połowie XI wieku. Ukończono go w XII wieku, w stylu romańskim, uzupełniając o wieżę fasady zachodniej i transeptu. Konsekracji dokonał w roku 1120 papież Kalikst II. W roku 1482 opactwo należące do najbardziej znacznych we Francji odwiedził król Ludwik XI. W roku 1562 opactwo zostało spustoszone przez hugenotów. W roku 1627 pieczę nad kompleksem klasztornym przejęli kanonicy. Został odbudowany. W roku 1790 zespół został znacjonalizowany, zaś kościół bezczeszczony. Konsekrowano go ponownie w roku 1802, zaś w połowie XIX wieku przeprowadzono prace restauracyjne, odtwarzające m.in. kapitele kolumn i portal zachodniej fasady. Pod koniec XX wieku z kościoła skradziono relikwiarz z czaszką św. Filiberta.

Nawa kościoła w Tournus (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:St_Philibert_Tournus_nave.jpg)

Nawę kościoła z XI-XII wieku kryje proste sklepienie kolebkowe. Poniżej prezbiterium znajduje się XI-wieczna krypta rozplanowana podobnie jak prezbiterium otoczone ambitem z pięcioma kaplicami. Na posadzce znajduje się piękna mozaika z końca XII wieku przedstawiająca znaki zodiaku i prace miesięcy, odsłonięta w roku 2000. Zachowała się większość kompleksu klasztornego, co powoduje że Tournus należy do największych romańskich zabytków we Francji. Na południowy wschód od dawnego opactwa położony jest skromny kościół św. Waleriana z 1 połowy XI stulecia. W mieście znajduje się również romański kościół św. Marii Magdaleny – od początku kościół parafialny miasta, konsekrowany w roku 1148 przez biskupa Chalon. Splądrowany w roku 1562 przez hugenotów, w roku 1791 został zmieniony w magazyn paszowy. Wejściowy portal reprezentuje XII-wieczny burgundzki romanizm.

Kościół św. Marii Magdaleny (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eglise_de_la_Madeleine_%28Tournus%29.jpg)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s