Plan podróży: Owernia – Saint-Nectaire

Miejscowość położona na terenie parku regionalnego Wulkany Owernii składa się z dwóch części. Starsza z nich rozłożyła się u stóp romańskiego kościoła na górze Cornadore, młodsza przy miejscowych gorących źródłach o temperaturze wody do 46 stopni Celsjusza. O najdawniejszych śladach ludzkich w rejonie świadczy neolityczne granitowe dolmeny. Patron miejscowości Saint-Nectaire – św. Nektariusz był uczniem św. Astermoniusa i prowadził pod koniec III w. ewangelizację w okolicach. Po jego śmierci zbudowano pierwszy kościółek, w którym przechowywano jego relikwie. Ponownie na kartach historii leżąca na uboczu miejscowość pojawia się dopiero w połowie XII wieku, w związku z darowizną dokonaną przez hrabiego Owernii – Wilhelma VII w celu posadowienia tu przeoratu. To wtedy powstał obecny romański kościół św. Nektariusa na Mont Cornadore. Podczas restauracji w XIX wieku usunięto otaczający kościół mur cmentarny oraz resztki zamku.

Grota w St-Nectaire (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File: Saint-Nectaire_Grottes_de_Ch%C3%A2teauneuf2.JPG)

Kościół został wzniesiony z miejscowych szarych trachitów. Uwagę przykuwają zdobione kapitele ze scenami z Nowego Testamentu oraz św. Nektariusa, a także scenami rodzajowymi. W pn. części transeptu mieści się kościelny skarbiec z popiersiem św. Baudyma – towarzysza św. Nektariusa z XII w., drewnianą romańską, polichromowaną rzeźbą Maryi z Dzieciątkiem Jezus w typie „Sedes sapientiae”, gotycki relikwiarz na ramię św. Nektariusa z XV w., a także naczynia liturgiczne. Na terenie osady, na zboczach Mont Cornadore znajdują się niewielkie, sztucznie wykute granitowe groty ze źródłami oraz saliny. Św. Nektarius patronuje miejscowemu tradycyjnemu wyrobowi – serowi.

St-Nectaire: widok ogólny (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Saint-Nectaire_Vue_g%C3%A9n%C3%A9rale10.JPG)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s