Plan podróży: Owernia – Mozac

Opactwo benedyktyńskie w Mozac tuż koło Riom powstało w VI stuleciu. W roku 1095, w związku ze sławetny synodem w Clermont miejscowy biskup Durand postanowił w celu odnowy benedyktyńskiego życia w Mozac podporządkować klasztor kongregacji kluniackiej. Mozac było znanym miejscem pielgrzymek – znajdowały się tu relikwie pierwszego biskupa Clermont – św. Astremoniusa (obecnie w XVI-wiecznym relikwiarzu), podarowane przez jednego z władców karolińskich. Przywileje opactwa potwierdzali kolejni władcy Franków – Ludwik VII, Filip August, Ludwik VIII oraz Ludwik IX Święty. W roku 1516, w ramach gallikanizmu król Franciszek I wprowadził system mianowania opatów bezpośrednio przez króla, co odbiło się na życiu monastycznym – opaci nominaci nie interesowali się zwykle swoimi klasztorami, które były zarządzane faktycznie przez przeorów.

Kościół w Mozac (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C3%89glise_de_Mozac_2.JPG)

W roku 1594 ufortyfikowane opactwo zajęli członkowie Ligi Katolickiej opierający się przeciw wstąpieniu Henryka Nawarry na tron francuski. W roku 1644 wraz z połączeniem kongregacji kluniackiej i św. Maura reforma zakonna dotknęła także Mozac. W roku 1783 po gwałtownej burzy część murów zawaliła się. Była to zapowiedź końca opactwa. Ostatni benedyktyni zostali usunięci z Mozac w marcu roku 1790 wraz z rewolucją francuską. Rewolucyjne władze sprzedały klasztor w marcu roku 1792 ówczesnemu prezesowi sądu odwoławczego w Riom, który uczynił go swoją rezydencją, dopiero w grudniu roku 2007 rada miejska Mozac postanowiła o jego wykupieniu.

Mozac – kapitel: straż nad grobem (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mozac_resurrection_tombeau_et_gardes_endormis.JPG)

Zachował się dawny kościół opacki, obecnie parafialny, wzniesiony z wapienia w stylu romańskim w 2 połowie XII wieku, wraz z klasztornym dziedzińcem. Ufundował go rycerz Begon. Kościół został odbudowany po XV-wiecznych trzęsieniach ziemi (w 1477 i 1490) w duchu ówczesnego gotyku, z wykorzystaniem kamienia wulkanicznego – w części chóralnej bez pierwotnego ambitu i kaplic absydy. Krypta pod kościołem oraz zachodni portyk pochodzą jeszcze z czasów karolińskich. Romańskie detale kamieniarskie w postaci dawnych kapiteli eksponowane są w lapidarium, w samej nawie głównej zachowało się 45 kapiteli. Przedstawiają one sceny z Pisma świętego, motywy roślinne, zwierzęce, mityczne, a także sceny rodzajowe.

Mozac – wnętrze kościoła opactwa (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:FRANCE_-_Auvergne_-_MOZAC_-_L%27abbatiale_Saint_Pierre%2C_int%C3%A9rieur.JPG)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s