Plan podróży: Burgundia – Anzy le Duc

Siedziba przeoratu, który opiekował się kościołem w Montceaux mieści się w pobliskim Anzy-le-Duc. Przypuszczalnie miejscowość była zamieszkana już w czasach rzymskich. W średniowieczu miejscowy pan feudalny Letbald darował ją w roku 876 opactwu św. Marcina w Autun, w następstwie czego wzniesiono tu klasztor, którego pierwszym przeorem został św. Hugo z Poitiers. Po jego śmierci w roku 930 miejscowy kościół stał się popularnym miejscem pielgrzymkowym. Bullą z roku 1164 papież Aleksander III potwierdził władanie nad przeoratem przez benedyktynów z Autun. Podczas wojen religijnych XVI wieku klasztor był plądrowany, w roku 1652 wieżyczka kościelnej dzwonnicy została zniszczona w wyniku pożaru od uderzenia pioruna.

Kościół w Anzy-le-Duc (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kerk_anzy-le-duc_2.jpg)

W roku 1790 mienie benedyktyńskie przejęły władze rewolucyjne i klasztor został przeznaczony do rozbiórki. Został jednak wykupiony przez prywatnych właścicieli. Kościół odnowiono m.in. dzięki fundacji z roku 1824 byłego przeora Anzy-le-Duc, w czasie restauracji – biskupa Soissons i Autun, pochodzącego z rodu rycerskiego Vichy. Odbudowana po pożarze wieżyczka ośmioboczna kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przypomina kościoły Italii – Lombardii i Toskanii. Kościelna krypta, w której złożono szczątki Hugona z Poitiers pochodzi z XI stulecia, sam kościół – z XII wieku.

Anzy-le-Duc detal (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File: Anzy-le-Duc_03.jpg)

Kościół jest trójnawowy, na planie krzyża łacińskiego, orientowany, zachowały się freski w absydzie. Portal zachodni przedstawia Chrystusa w chwale, w mandorli, w towarzystwie dwóch aniołów, nadproże – scenę Wniebowstąpienia, zaś uszkodzona archiwolta – starców z Apokalipsy św. Jana. Typowe dla sztuki romańskiej są kapitele filarów przedstawiające zarówno sceny z Pisma św., jak i sceny rodzajowe.

Jeden z kapiteli (źródło i licencja: https://geolocation.ws/v/P/50975214/photo-at-461915-65n-4343-17e/en)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s