Plan podróży: Burgundia – Montceaux l’etoile

Pierwsza wzmianka od wsi pochodzi z bulli przebywającego na wygnaniu we Francji papieża Aleksandra III, który w roku 1164 potwierdził patronat opactwa św. Marcina z Autun nad miejscowym kościołem parafialnym. Później posługiwali tu mnisi z przeoratu Anzy-le-Duc podległego temu opactwu. W XIII wieku właścicielami wsi stali się rycerze z niedalekiego Vichy, którzy otrzymali nadanie z rąk króla Ludwika Świętego w zamian za zaangażowanie w krucjaty. Miejscowy zamek został zniszczony podczas rewolucji końca XVIII wieku, zaś właściciela rozstrzelano w październiku 1793 za działalność przeciw ideałom wolności, równości i braterstwa.

Kościół św. Piotra i Pawła (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:F09.Monceaux-l%27Etoile.0003.JPG)

We wsi pozostał natomiast piękny XII-wieczny kościół romański św. Piotra i Pawła, orientowany, jednonawowy, z dwukondygnacyjną i czworoboczną dzwonnicą. Zachowały się romańskie detale kamieniarskie zarówno na kapitelach kolumn i filarów, jaki portal z lat 20-tych XII wieku przedstawiający Wniebowstąpienie – Chrystusa chwalebnego dzierżącego w prawicy krzyż, w otoczeniu Apostołów, Najświętszej Marii Panny i Aniołów. Kościół wykonany jest z wapienia. Plan kościoła i wnętrze jest typowe dla kościołów romańskich, z kolebkowym sklepieniem. Granitowy ołtarz zawiera herb rodu z Vichy. Polichromia nad drzwiami zakrystii pochodzi z XVI wieku i obecny wygląd zawdzięcza pracom restauracyjnym wykonanym w XIX wieku. Witraże są współczesne.

Tympanon nad wejściem (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File: Montceaux-l%27Etoile_01.jpg)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s