Plan podróży: Burgundia – Paray-le-Monial

Dziś kościół w Paray-le-Monial wywołuje dyskusje odnośnie celowości i metod odtwarzania dekoracji wnętrz zabytków. Na zewnątrz prezentuje się jednak bez zmian – romańska bazylika, wzorowana na trzeciej kluniackiej, choć prawie trzykrotnie krótsza, bez dodatkowych naw bocznych i transeptu. Wygląd świadczy o pochodzeniu – w miejscowości znajdował się przeorat kongregacji z Cluny. W 2 połowie XI wieku podjęto decyzję o budowie kościoła, która trwała do początków XII wieku. Budowla posiada trzy wieże – dwie fasady zachodniej i jedną, sięgającą 56 metrów wysokości nad krzyżówką nawy głównej i transeptu. Całość jest bogato zdobiona romańskimi elementami dekoracyjnymi, występującymi także w triforium i clerestorium, wzorowanymi na kolumnach stylu korynckiego. Występują tu elementy roślinne i zwierzęce, zaś na portalach – geometryczne i abstrakcyjne. W 2 połowie XVII wieku sanktuarium otrzymało nowy impuls do rozwoju w postaci objawień siostry Małgorzaty Marii Alacoque z miejscowego konwentu sióstr wizytek, które prowadziły do rozpropagowania we Francji kultu Najświętszego Serca Jezusowego.

Kościół pobenedyktyński w Paray-le-Monial (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paray-le-Monial_-_Basilique_du_Sacr%C3%A9_Coeur_02.jpg)

Małgorzata Maria urodziła się w roku 1647, w niezamożnej rodzinie. Gdy miała 8 lat zmarł jej ojciec, co sskutkowało brakiem pieniędzy. Już w dzieciństwie miała objawienia. W wieku 24 lat Małgorzata wstąpiła po klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Miało to miejsce 10 lat po śmierci założycielki zgromadzenia siostry Joanny Franciszki de Chandal, która za życia powołała 86 konwentów sióstr. Najbardziej znane objawienie miało miejsce podczas nowicjatu Małgorzaty, w roku 1675. Ujrzała wtedy Chrystusa rozchylającego szatę i ukazującego swoje Serce „oto Serce, które tak bardzo ukochało ludzi, że w niczym nie oszczędzając siebie, całkowicie się wyniszczyło i ofiarowało, aby im okazać swoją miłość. W zamian otrzymuję od większości z nich jedynie niewdzięczność, okazywaną poprzez brak szacunku i świętokradztwa, oraz poprzez oziębłość i wzgardę, którą mają do mnie w tym sakramencie miłości” Zażądał by w ramach wynagrodzenia za zniewagi doznane” od serc obojętnych i gnuśnych” ustanowiono święto Najświętszego Serca oraz dokonywano aktów wynagradzających.

Paray-le-Monial (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File: ParayLeMonialBasilique.jpg)

Misja jaką przyjęła na siebie Małgorzata nie spotkała z przychylnością zanim nie napotkała nowego spowiednika – jezuitę Klaudiusza La Colombiere, który wsparł jej starania, wsparła ją również nowa przełożona – matka Melin. Od roku 1686 w konwencie obchodzono prywatnie święto Najświętszego Serca Jezusowego, dwa lata później poświęcono kaplicę pod jego wezwaniem.W roku 1689 siostra Małgorzata Maria otrzymała objawienie z żądaniem by król Francji poświęcił cały naród Najświętszemu Sercu. Powyższe nie zostało dokonane aż do wybuchu rewolucji francuskiej. Wedle relacji świadków Ludwik XVI, czekając na szafot, żałował, że nie dokonano wcześniej poświęcenia państwa Sercu Jezusa.

Paray-le-Monial: romański kapitel (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paray-le_monial_chap%C3%AEteau_03.jpg)

Siostra Małgorzata Maria zmarła w roku 1690, w roku 1864 papież Pius IX ogłosił ją błogosławioną, kanonizował ją Benedykt XV w roku 1920. Jej ciało spoczywa pod ołtarzem w kaplicy, w Paray-le-Monial. W roku 1765 Rzym zatwierdził kult Najświętszego Serca Jezusowego w Francji, w roku 1586 Pius XI rozszerzył święto na cały Kościół. Paray-le-Monial należało do benedyktynów do roku 1789, kiedy usunęła ich stąd rewolucja. Dziś poklasztorny kościół nosi wezwanie Sacre-Coeur. Obok kościoła w miejscowości znajdziemy m.in. renesansowy ratusz i wieżę św. Mikołaja.

Paray-le-Monial: ratusz (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File: Paray-le-Monial_-_Hotel_de_ville_1.jpg)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s