Plan podróży: Burgundia – Beaune

Miasto powstało w miejscu znanych już w czasach antycznych źródeł, przy których założono osadę Belnocastrum. W IV wieku po Chrystusie została ona obwarowana, a za czasów karolińskich stała się siedzibą hrabstwa. W okresie niezależności księstwa Burgundii miasto było jedną z ulubionych rezydencji władców. Od roku 1227 zbierał się tu parlament. W roku 1368 miasto otrzymało nowe, zachowane do dziś umocnienia. Pięć tygodni oblegał je w roku 1477, po śmierci Karola Zuchwałego król Ludwik XI, wreszcie zajmując miasto i przyłączając je do Francji.

Średniowieczny szpital w Beaune (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hospices_de_Beaune01.jpg)

W miasteczku dziś znajdziemy stare, częściowo drewniane domy, najstarsze – z XII i XIII wieku, kapitularz z XIII stulecia oraz dzwonnicę z początku XV wieku. Miejscowy romański kościół Notre-Dame, którego budowę rozpoczęto w roku 1120 przypomina budowle typowe dla kongregacji kluniackiej. Posiada sklepienia kolebkowe w nawie głównej oraz krzyżowe – w nawach bocznych. Cechy gotyckie widać również w wieżyczce na przecięciu nawy i transeptu. Romańską wieżę, portyk i portal posiada kościół św. Mikołaja, przebudowany w XIII wieku na gotycki.

Wnętrze d. kolegiaty w Beaune (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Collegiale_Beaune_001.jpg)

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Beaune jest jednak średniowieczny szpital – Hotel-Dieu, ufundowany w roku 1443 przez kanclerza burgundzkiego księcia Filipa – Mikołaja Rolina. Jego architektura z drewnianymi galeryjkami i piękną ornamentacją dachu jest niepowtarzalna, w środku uwagę zwraca polichromowany drewniany strop w formie odwróconego kadłuba łodzi. Dawny ołtarz głównej sali zawiera wspaniałe późnogotyckie przedstawienie Sądu Ostatecznego, autorstwa Rogera van der Weydena. Bilet wstępu do dawnego hospicjum, stanowiącego obecnie muzeum, kosztuje 7,5 EUR.

Późnogotycki poliptyk dawnego szpitala (źródlo i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polyptyque_du_Jugement_dernier.jpg)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s