Plan podróży: Alzacja – Murbach

Opactwo benedyktyńskie w Murbach, w Wogezach zostało ufundowane przez hrabiego Eberharda w roku 727, który sprowadził tu znad Jeziora Bodeńskiego biskupa Pirmina. Do jego honorowych, tytularnych opatów w sensie administracyjnym należał sam Karol Wielki. W IX wieku Murbach było ośrodkiem karolińskiego odrodzenia – klasztorna biblioteka zawierała ponad 300 dzieł teologicznych i innych, prawdziwy skarb na ówczesne czasy. Opactwo, hojnie obdarzane przez władców, posiadało około 350 różnych miejscowości w rejonie nadreńskim. Koniec karolińskiemu renesansowi przyniosły najazdy Madziarów w 1 połowie IX wieku. Kolejne apogeum świetności opactwo w Murbach osiągnęło w XIII wieku.

Opactwo Murbach – pozostałość (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Abtei_Murbach.jpg)

W XVII wieku wojna trzydziestoletnia oraz konflikt między Francją a Cesarstwem przyniosły spustoszenie. W XVIII wieku wraz z oświeceniem kościół i klasztor przekształcono w kolegiatę dla rodzin szlacheckich. W roku 1789 wraz z rewolucją budynki częściowo rozebrano. Dziś dawny opacki kościół św. Leodegariusa to podobnie jak w Cluny kadłubek – kawałek prezbiterium z transeptem i dwoma wieżami. Jego patron, pochodzący z Poitiers duchowny z VII wieku, budował zgromadzenia benedyktyńskie na terenie Burgundii. Na terenie dawnej nawy znajduje się cmentarz.

Opactwo Murbach – dawne prezbiterium (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File: Abadia_de_Murbach.JPG)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s