Plan podróży: Alzacja – Colmar

Miasto na alzackim szlaku winnym zostało założone przez Karolingów na początku IX stulecia. Weszło następnie w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i otrzymało w roku 1226 status wolnego miasta. Podczas wojny trzydziestoletniej, w roku 1632 mimo sprzyjania stronie protestanckiej zostało zdobyte i splądrowane przez Szwedów. Zajęte w roku 1673 przez Ludwika XVI stało się przedmiotem sporów granicznych między Niemcami a Francją. Colmar jest połączony z rzeką Ren kanałami, czemu zawdzięcza nazwę Małej Wenecji. Stara zabudowa z XIV-XIX wieku jest niezwykle malownicza.

Zabudowa Colmaru (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Colmar-march%C3%A9_couvert.jpg)

Do najciekawszych obiektów zaliczane są XIV-wieczny gotycki Dwór Adolfa, XVI-wieczny renesansowy Dwór Pfistera, XVII-wieczny późnorenesansowy dom joannitów. Najciekawszym kościołem miasta jest gotycki kościół św. Marcina, dawna kolegiata, wzniesiona w latach 1234-1365 o długości 78 metrów i wysokości wieży dzwonniczej 71 metrów. Hełm renesansowy wieży pochodzi z 2 połowy XVI wieku i został posadowiony po pożarze. Uwagę przykuwają gotyckie portale. We wnętrzu część XIII- i XIV- wiecznych witraży zniszczono podczas rewolucji francuskiej, zachowała się natomiast późnogotycka grupa Ostatniej Wieczerzy oraz barokowy, XVIII-wieczny prospekt organowy.

Kościół św. Marcina w Colmarze (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Colmar_St_Martin_church_panorama_2011-04.jpg)

Rewolucja francuska przyniosła również zbezczeszczenie i desakralizację kościoła i klasztoru dominikanów z XIII-XIV wieku. Zachowały się jednak XIV-wieczne witraże, barokowe stalle chóru oraz późnogotyckie dzieło Maria Panna w różanym ogrodzie. Podobny los jak kościół i klasztor dominikanów spotkał kościoły kanoników regularnych św. Antoniego z XIII w. (obecnie muzeum) oraz kościół św. Katarzyny z 2 poł. XIV wieku (obecnie dom kultury). Gotycki XIII-wieczny kościół św. Mateusza z gotyckimi oraz renesansowymi witrażami i polichromiami jest obecnie protestancki.

Gotycki portal kościoła św. Marcina (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Colmar_-_Gothic_portal_of_Saint_Martin_Church.jpg)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s