Plan podróży – Alzacja: Andlau

Na południe od Obernai, w wąskiej dolinie rzecznej u stóp Wogezów napotykamy kolejne miejsce związane z alzacką świętą. Święta Ryszarda, córka miejscowego władcy i późniejsza żona cesarza Karola Grubego, założyła w roku 880 miejscowy klasztor sióstr benedyktynek, przy którym powstała osada. Średniowieczne przekazy mówią że cesarzowa cierpiała z powodu dworskich intryg, które zwróciły się przeciw niej oraz Liutwardowi, biskupowi Vercelli. Biskup został wygnany, zaś cesarzowa zamknęła się w klasztorze w Andlau, gdzie zakończyła pod koniec IX wieku żywot. W klasztorze napisała szereg zachowanych do dziś listów i poematów. Kanonizowana została poprzez wyniesienie relikwii na ołtarz w roku 1049 przez papieża Leona IX, który wówczas odwiedził Alzację i konsekrował nowy kościół w Andlau, ufundowany przez ksienię miejscowego opactwa Matyldę, siostrę cesarza Henryka III. W średniowieczu opactwo Andlau stanowiło ważne miejsce pielgrzymkowe. W XIII i XIV wieku przy miasteczku powstały cztery zamki, z których przetrwały ruiny, w XV stuleciu otoczono murem obronnym samo Andlau.

Kościół św. Piotra i Pawła w Andlau (źródło i licencja: https://en.wikipedia.org/wiki/Andlau#/media/File:Andlau_055.JPG)

Opactwo św. Ryszardy przetrwało burze czasów reformacji, po przejęciu Nadrenii przez Francję wykończyła je jednak francuska rewolucja XVIII wieku. Obecnie, obok ruin wspomnianych zamków, w miasteczku i jego rejonie znajdziemy dawny spichlerz z XV wieku, dawną komandorię krzyżacką z połowy XVIII wieku, pozostałości dawnego opactwa z gotyckim kościołem św. Piotra i Pawła z XV wieku, w którym zachowała się XI-wieczna krypta oraz romański portyk z portalem. Wnętrze zdobią m.in. gotyckie XV-wieczne stalle, pozostałe wyposażenie, w tym okazała ambona, jest barokowe. W pobliskim Eichoffen znajduje się kościółek św. Andrzeja z XIII wieku, postawiony na zrębach karolińskiej kaplicy św. Zbawiciela.

Andlau – widok ogólny (źródło i licencja: https://en.wikipedia.org/wiki/Andlau#/media/File:Andlau_depuis_le_Spesbourg.JPG)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s