Plan podróży: Alzacja – Molsheim

Miasteczko w Alzacji, w rejonie Strasburga do roku 1648 wchodziło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W roku 1871 zajęły je zjednoczone przez Prusy Niemcy. W pobliżu liczącego obecnie ok. 10 tysięcy mieszkańców miasta przebiegała dawna droga rzymska, przy której znaleziono groby merowińskie z VI i VII wieku. W 2 połowie XVI wieku powstały w Molsheim klasztory kartuzów i benedyktynów, z którymi rozprawiła się wielka francuska rewolucja. Lokalizacja założonego w roku 1598 klasztoru kartuzów w obrębie miasta była ewenementem z uwagi na klauzurowy charakter zakonu. W roku 1592 wybuchł konflikt między kanonikami ze Strasburga a zdominowaną przez protestantów kapitułą ze Strasburga. Dotyczył on następstwa biskupstwa w Strasburgu, na które protestanci wysunęli 15-letniego Johana Georga z brandenburskiego rodu Hohenzollernów, co przesądzałoby o ich usadowieniu się nad Renem.

Stara zabudowa w Molsheim (źródło i licencja https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Molsheim_Metzig_16.JPG)

W odpowiedzi katolicy wysunęli kardynała Karola lotaryńskiego. W roku 1593 interweniował nowy król Francji – Henryk IV Bourbon, koniunkturalny konwertyta z kalwinizmu na katolicyzm, doprowadzając do podziału biskupstwa między Karola a Hohenzollerna. Konflikt zakończył się w roku 1604 porozumieniem Karola z księciem Wirtembergii, protektorem Johanna, kosztem tego ostatniego. Nie zakończyło to jednak napięć – rok później ze Strasburga wypędzono kanoników kapituły katedralnej sprzyjających Karolowi, którzy schronili się właśnie w Molsheim. W roku 1657 w Molsheim zainstalowali się także kapucyni.

Kościół pojezuicki w Molsheim (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Molsheim_J%C3%A9suites002.jpg)

Obecnie w zachowanej mimo zniszczeń części klasztoru kartuzów mieści się utworzone w roku 1985 muzeum. Z klasztoru zachował się m.in. późnogotycki krzyż z roku 1480, 4,5-metrowej wysokości, znajdujący się obecnie w „kościele jezuitów”. W miasteczku obok typowych dla Alzacji starych domów, częściowo drewnianej konstrukcji znajdziemy dziś udane połączenie gotyckiej bryły z barokowym wnętrzem tzw. kościół jezuitów, wzniesiony w latach 1615-1618 przez zakon by pomieścić całą miejscową ludność (ponad 60 metrów długości, nawa wysoka na 20 metrów). Przy kościele istniało założone w roku 1580 znane na cały region kolegium jezuickie, przekształcone w roku 1618 w akademię, zlikwidowane w roku 1765 wraz z „oświeceniem”. Kościół nosi wezwanie św. Trójcy i św. Jerzego. To drugie otrzymał po zburzeniu w roku 1791 pierwotnego kościoła parafialnego, stojącego dawniej w miejscu obecnego rynku. Wewnątrz znajdziemy m.in. barokową kaplicę św. Ignacego Loyoli z lat 20-tych XVII wieku, rokokową kaplicę Najświętszej Marii Panny z połowy XVIII stulecia oraz okazałe późnobarokowe organy z roku 1781.

Molsheim – jedna z bram miasta (źródło i licencja: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/96/Molsheim%2C_porte_des_forgerons.jpg)

Dawny budynek klasztoru kartuskiego zachował tympanon z przedstawieniem św. Marii Magdaleny oraz dziedziniec. Każdy z 18 kartuzów posiadał indywidualne lokum z ogrodem w ramach klasztoru, gdzie modlili się i pracowali tak, iż klasztor był niezależny od świata zewnętrznego. Całość otoczona była murem. W roku 1791 kościół podpalono, zaś mnisi zostali ostatecznie przepędzeni w roku 1792. Zniszczono część witraży. Klasztor został przekształcony w więzienie, zaś w roku 1796 sprzedany z przeznaczeniem na rezydencje mieszkalne. W ostatnich latach Molsheim zasłynęło z nietypowego „wielomieszkaniowego” siedliska bocianów.

Wnętrze kościoła Notre-Dame (źródło i licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:France_Molsheim_Eglise_des_Jesuites_Nef.jpg)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s