Chartres – pielgrzymka 2015

Poniżej wklejam link do zarejestrowanej Mszy św. odprawionej 25 maja 2015, w katedrze w Chartres z okazji międzynarodowej pielgrzymki na Zielone Świątki:

http://livestream.com/accounts/1002182/events/4057626/videos/88276729/player?autoPlay=false&height=156&mute=false&width=278

Jest to obrazek tego jak katedra mogła żyć w czasach średniowiecza. Tradycyjny ryt rzymski, który kształtował się praktycznie od czasów antyku, został zunifikowany i skodyfikowany przez papieża Piusa V po Soborze w Trydencie (2 połowa XVI wieku). Spory wpływ na jego rozwój mieli Frankowie – czy to za czasów karolińskich, czy reform kluniackich, czy wreszcie w okresie szczytu średniowiecza (XIII w.), kiedy to np. rozbudowano modlitwy Offertorium. Msza rytu rzymskiego skodyfikowana przez Piusa V po Soborze w Trydencie, poza nieznacznymi zmianami np. dodaniem tzw. Ostatniej Ewangelii z rytu dominikańskiego, unifikacją części modlitw (w oparciu o wersję Mszy odprawianą w Rzymie, rozpowszechnioną w XIII wieku po Europie przez franciszkanów) i usunięciem części późnośredniowiecznych dodatków, jest zatem Mszą tożsamą z odprawianą w pełnym średniowieczu. Określenie „trydencka” jej obecnie przypisywane jest zatem mylące.

Śpiewy stałe z linkowanej liturgii (tzw. Msza o aniołach): Kyrie – XV w., Gloria – XVI w., Sanctus – XII w., Agnus Dei – XV w.; Credo I – XI w. (podano orientacyjne daty linii melodycznej)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s