16 listopada 1793

Dziś mija 221 rocznica rozpoczęcia na „rewolucyjnej” Loarze w rejonie Nantes tzw. „deportacji pionowych” – masowych morderstw przez zatopienie na barkach. Pierwszymi ofiarami stali się „oporni” księża. Zostali oni aresztowani i byli przetrzymywani w zlikwidowanym konwencie św. Klemensa, a potem – od lata 1793 w pomieszczeniach karmelitów, zamienionych w więzienie. 5 lipca 160 księży zostało wysłanych do Chantenay koło Nantes i upchniętych na barkę La Thérèse, gdzie cierpieli ciężkie warunki z powodu upałów i braku wody. Na przełomie lipca i sierpnia część z nich przemieszczono do klasztoru kapucynów, również zamienionego na więzienie. 25 października rewolucyjni komisarze z Nantes przenieśli księży z powrotem na barkę zwaną La Gloire (Chwała).

Generał adiutant Gullaume Lamberty rozkazał przygotować inną barkę w taki sposób by można było ją łatwo zatopić. W nocy 26 brumaira drugiego roku francuskiej republiki, to jest według kalendarza liczonego od narodzenia Chrystusa 16 listopada roku 1793, 90 księży zaokrętowano na wspomnianą barkę i związano. Barkę wyprowadzono na środek rzeki i zatopiono. Trzech z księży wyłowiła wojenna jednostka L’Imposant, jednak na rozkaz władz rewolucyjnych kapitan Lafloury wydał ich z powrotem w ręce katów. Zostali zatopieni w kolejnej grupie – następnej nocy. Rzeź przeżył jedynie ojciec Landeau, któremu udało się zeskoczyć z łodzi do rzeki i uciec.

W sumie do końca stycznia 1794 zatopiono w ten sposób do 5000 osób, a wśród mordowanych znalazła się 300-osobowa grupa kobiet i 400- osobowa grupa dzieci. Jak pisał P. Jasienica w „Rozważaniach o wojnie domowej”: „Doświadczenie skłoniło wykonawców do stosowania ulepszeń technicznych. Zabezpieczono luki tak, aby uniemożliwić wypływanie ciał z puszczonego na dno galaru. Loara wyrzucała je bowiem na suszę, przypływ pobliskiego oceanu pchał pod prąd. (…) Ostatecznie zrezygnowano z zachowania tajemnicy. Przyszło wydać urzędowy zakaz picia wody z zakażonej rzeki, władze zaś centralne w Paryżu otrzymywały takie na przykład raporty: „Pięćdziesięciu ośmiu osobników, rozpoznanych jako oporni księża, przybyło z Angers do Nantes. Zostali natychmiast zamknięci na statku i ostatniej nocy utopieni. Cóż za rewolucyjny potok z tej Loary!”

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s