Rouen: Saint-Ouen

Kościół benedyktyński Saint-Ouen jest przykładem gotyckiej rywalizacji z roueńską katedrą. Jego rozmiary (długość 137 metrów, wysokość do sklepienia – 33 metry) przewyższają zresztą rozmiary tej ostatniej (długość 135 metrów, wysokość do sklepienia – 28 metrów). Kościół powstał w miejscu poprzedników wzniesionych nad grobem św. Ouena (Audoena czy też, z germańska, Dadona) – biskupa Rouen, zmarłego pod koniec VII stulecia. Dadon był sekretarzem króla Dagoberta I i doprowadził do rozwoju miejscowej diecezji – m.in. konsekrował okoliczne kościoły klasztorne w Jumieges i Saint-Wandrille. Samo opactwo benedyktyńskie w Rouen jest jeszcze starsze: założono je w roku 553 pod wezwaniem św. Piotra. Pierwszy kościół i opactwo zniszczyli w roku 841 Wikingowie, którzy jeszcze nie wiedzieli, że założą w przyszłości chrześcijańskie państwo ze stolicą w Rouen właśnie. Pod koniec X wieku doszło do odnowy opactwa przez opata Hildeverta. W 2 połowie XI wieku, z inicjatywy opata Nicolasa przeprowadzono budowę romańskiego zespołu. W roku 1090 opat ściągnął do ukończonego kościoła m.in. relikwie św. Romana, św. Gotarda i św. Remigiusza. W roku 1136 miał miejsce niszczycielski pożar opactwa. Odbudowane, ponownie spłonęło w roku 1248. Pozostałości tego kościoła romańskiego można znaleźć w północnej części obecnego transeptu.

Budowę obecnego założenia rozpoczęto w roku 1318. Do roku 1339 zakończono prezbiterium, większą część transeptu i nawy. Potem wojna stuletnia zmusiła benedyktynów do wstrzymania prac, choć w roku 1396 zakończono północną część transeptu. W roku 1431 cmentarz przy opactwie był miejscem jednego epizodów procesu przeciwko Joannie d’Arc zorganizowanego przez biskupa Cauchona, kiedy to Joannę pod groźbą stosu skłoniono do akceptacji oświadczenia o uznaniu błędów. Całość kościoła Saint-Ouen ukończono dopiero w roku 1537. Bazylika długo nie cieszyła się spokojem – w roku 1562 splądrowali ją hugenoci, niszcząc część rzeźb i wyposażenie. Jeszcze bardziej destrukcyjni okazali się XVIII-wieczni rewolucjoniści, którzy położyli kres miejscowemu opactwu. Wyrzucono stąd mnichów, otwierając  na jakiś czas skład broni. W roku 1803 w pozostałej po rewolucyjnym ferworze części opactwa urządzono ratusz, resztę obejmuje dziś park. Prace restauracyjne w połowie wieku XIX, nawiązujące do katedry w Kolonii, zniekształciły późnogotycką fasadę, nad czym ubolewało szereg znawców przedmiotu, w tym Viollet-le-Duc. Oryginalna jest natomiast rozeta nad portalami, choć sam witraż jest już niestety nowoczesny.

Gotycki jest również portal południowy transeptu, przez który wchodzi się do bazyliki. Przedstawia on w dolnej części sceny z życia św. Ouena, zaś tympanon poświęcony jest Najświętszej Marii Pannie – zobaczymy tu sceny Zaśnięcia, Wniebowstąpienia i Ukoronowania. Gotycka wieża na przecięciu się transeptu z nawą sięga 82 metrów wysokości i pozbawiona jest iglicy oraz latarni, kończąc się galeryjką. Przestrzenne wnętrze (pozbawione krzeseł) to przepiękny, późny gotyk. Założeniem było sprawienie iluzji, że kościół składa się niemal całkowicie z okien witrażowych, co widać m.in. po malowidłach w arkadach naw bocznych przedstawiających żywoty świętych. Same witraże z XIV i XV wieku (najstarsze w prezbiterium) przedstawiają postacie patriarchów, proroków, apostołów i świętych. Uwagę przykuwają też okazałe, XIX -wieczne organy na XVII-wiecznym prospekcie oraz zdobione zworniki sklepień w prezbiterium. Okazałe, ołtarzowe retabulum jest neogotyckie i pochodzi z XIX wieku. Poprzednie nie zachowało się z rewolucyjnego ferworu.

LINKI

KOŚCIÓŁ OPACKI W MAPPINGGOTHIC.ORG

PANORAMA WNĘTRZA

OPACTWO ST-OUEN – ZDJĘCIA/OPIS FR.

GALERIA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s