Jumieges

Do Jumieges na jęzorze w zakolu Sekwany dotarliśmy od południa przez przeprawę promową na szerokiej tu, około 50 kilometrów od ujścia od morza, wijącej się wśród lasów i malowniczych klifów, rzece (promy na odcinku od ujścia do Rouen są bezpłatne). Z uwagi na ulewę, która nie planowała szybko się skończyć, nie zdecydowaliśmy się na spacer po pozbawionych dachów ruinach opactwa (6 EUR wstęp/os.), co praktykowali w tym samym czasie autokarowcy-hardcore’owcy. Udało się jednakowoż mimo tzw. opadu ciągłego, ryzykując zalanie obiektywu, zrobić nieco zdjęć, zwłaszcza fasady zachodniej z pozostałościami imponujących, jak na romański budynek, prawie 60-metrowych wież, największych z zachowanych, choć jedynie w stanie szczątkowym z XI-wiecznej architektury normańskiej. W ogóle cała bazylika ma charakter bardzo wertykalny, wyciągnięty w górę ku niebu, do czego dochodzi pokaźna długość budowli (88 metrów).

Opactwo benedyktyńskie powstało w tym miejscu już w roku 654, założone przez późniejszego świętego – mnicha Filiberta. W roku 841 dotknęła je po raz pierwszy „furia Normanów”, którzy wracali tu jeszcze kilkukrotnie w nadziei łatwego łupu. Najazdy ustały dopiero, gdy w roku 911 wódz Wikingów Rollon osiedlił się u ujścia Sekwany, przyjął chrzest i stał się lennikiem państwa Zachodnich Franków. Wtedy też odbudowano opactwo, do którego wróciło w roku 934 dwunastu mnichów z opactwa św. Cypriana w Poitiers. W 1 połowie XI wieku Jumieges, podobnie jak Saint-Ouen w niedalekim Rouen należało do sporej kongregacji założonej przez głoszącego ascezę nawet wykraczającą poza benedyktyńską regułę Wilhelma z Volpiano – opata od świętego Benigne z Dijonu. Widoczne dziś jako ruiny założenie romańskie pochodzi  z połowy XI wieku. Konsekracji miejscowego kościoła dokonano w roku 1067 w obecności księcia Wilhelma, zdobywcy Anglii. Jego nawy boczne kryły sklepienia krzyżowe, lecz nawa główna posiadała dach drewniany. Ułatwiło to dzieło zniszczenia hugenotom w XVI w. i rewolucjonistom „burżuazyjnym” pod koniec XVIII w. W 2 poł. XIII w. prezbiterium kościoła zostało przebudowane w stylu gotyckim. Opactwo należało wówczas do największych we Francji, słynęła również jego biblioteka i wykonywane tu manuskrypty. Na terenie opactwa, obok kościoła głównego, w XIV wieku wzniesiono także kościółek Saint-Pierre, z wykorzystaniem fragmentów X-wiecznej karolińskiej świątyni fundacji syna Rollona – Wilhelma Długiego Miecza.

W roku 1431 opat Jumieges był jednym z członków trybunału sądzącego w Rouen Joannę d’Arc. Zmarł w trzy miesiące po zakończeniu procesu. W roku 1449 po triumfalnym wkroczeniu do Rouen opactwo odwiedził król Karol VII. Zmarła tu wtedy nagle pozostająca przy dworze jego metresa Agnes Sorel, pochowana potem w Loches. W maju 1562 roku oddziały protestanckich hugenotów, którzy wcześniej spustoszyli Rouen, Dieppe, Hawr i pobliskie Caudebec, sprofanowały i splądrowały doszczętnie opactwo. W roku 1563 król Karol IX udał się do Jumieges aby zobaczyć rozmiar spustoszenia. Przybył tam jako władca, który rościł sobie prawo do ingerencji w działalność opactwa i miał wydać zezwolenie na sprzedaż części włości klasztornych celem pokrycia kosztów niezbędnych napraw. Odbudowane opactwo stało się ofiarą gallikanizmu – ingerencji królów w monastyczne życie. XVII stulecie przyniosło odnowę związaną z działalnością Kongregacji św. Maura. Opactwo doczekało rewolucji roku 1789, która przejęła je we swe władanie i sprzedała. Nowi właściciele rozpoczęli rozbiórkę kolosa z użyciem prochu i handel budulcem, które trwały do roku 1824. Niedługo po zniszczeniu opactwa podjęto starania o zabezpieczenie i ochronę „romantycznej ruiny”, w które włączyli się m.in. Wiktor Hugo oraz historyk Robert de Lasteyrie. Zabezpieczona została i dziś stanowi świadectwo dwóch różnych podejść cywilizacyjnych – budowy i destrukcji oraz towarzyszącego im w tle trzeciego – czysto zarobkowego.

LINKI

OPACTWO JUMIEGES W MAPPINGGOTHIC.ORG

REKONSTRUKCJA OPACTWA – KOŚCIÓŁ

REKONSTRUKCJA OPACTWA – KLASZTOR

REKONSTRUKCJA OPACTWA – OGRODY

PANORAMY 360-STOPNI

ZDJĘCIA Z RUIN OPACTWA

GALERIA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s