Pierre-Perthuis

Ta niewielka, licząca ok. 100 mieszkańców wieś burgundzka w rejonie Vezelay jest położona na malowniczym, wapiennym urwisku nad rzeką Cure, przez którą przerzucone są dwa mosty – wyższy z 1874 r. i niższy, kamienny, wzorowany na konstrukcjach rzymskich. W przewodniku pisało o nim jako o „moście rzymskim”. Po bliższym zapoznaniu się z tematem okazało się, że pochodzi przypuszczalnie z XVII-XVIII w., choć dokładnie nie wiadomo z kiedy i po prostu powtarza rzymskie wzorce konstrukcji nadrzecznych. Most jest jednak na tyle malowniczy, iż nawet zagrał niewielką rólkę w komedii „Wielka Włóczęga” z lat 60-tych XX wieku z Louisem de Funesem.

W centrum osady, na wzgórzu znajdują się ruiny zamku założonego w X wieku przez Rotmunda, biskupa Autun. Fortecę rozbudowano w XII wieku i właśnie temu zamkowi oraz strategicznemu położeniu nad rzeką, wieś zawdzięcza dość burzliwą historię. W roku 1360, podczas wojny stuletniej zajął ją na krótko Edward III król Anglii, w 1365 została splądrowana i zniszczona przez najemników bretońskich. W roku 1432 warownię zdobyły oddziały króla Karola VII, jednak w roku następnym wróciła do rąk Filipa Dobrego, księcia Burgundii. Potem, około roku 1440 stała się siedzibą rabusiów. W roku 1470 ponownie pod murami zamku stanęły wojska francuskie – tym razem Ludwika XI, zdobywając go. Około roku 1580 zamek zdobyły wojska Karola Emmanuela, księcia Sabaudii.

W roku 1590 marszałek Francji Jean VI d’Aumont zajął pozostałości twierdzy, burząc jej mury. Pod koniec XVI wieku powstał także „Mały Zamek” – wzorowana na gotyckiej, dwuwieżowa rezydencja miejscowej właścicielki, położona przy drodze poniżej wzgórza z ruinami starej twierdzy, do których prowadzą pozostałości XII-wiecznej bramy. W XVIII wieku na miejscu dawnej zamkowej kaplicy został postawiony istniejący kościół, z wykorzystaniem dawnego prezbiterium (fragmenty średniowiecznych fresków). Przez wieś przebiega szlak św. Jakuba, zaparkować można przy bocznej drodze do starego mostu.

GALERIA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s