Chinon

8-tysięczne Chinon rozłożyło się na północnym brzegu rzeki Vienne, niedaleko (ok. 10 kilometrów) powyżej jej ujścia do Loary. Pod koniec IV stulecia uczeń św. Marcina z Tours – Mexme założył tu pustelnię, która przekształciła się w klasztor. Zespół klasztorny w Chinon, obejmujący oczywiście także kościół, należał do znaczniejszych we Francji. Został zniszczony w roku 1789 podczas rewolucji, a jego odrestaurowane pozostałości pełnią obecnie funkcję ośrodka kultury. Samo Chinon czerpało przez długi okres profity z położenia przy istotnym szlaku handlowym jakim była dolina Loary, jak również z pobytu tu władców Anglii i Francji. Głównym akcentem dominującym nad miastem są bowiem położone na skalistym grzbiecie okazałe ruiny zamku kilku królów.

Wzniesiony w X wieku przez Teobalda, księcia Blois, zamek był w roku 1156 siedzibą Henryka księcia Akwitanii, króla Anglii, drugiego o tym imieniu (ojca Ryszarda Lwie Serce i sprawcy śmierci św. Tomasza Becketa), kinomanom znanego jako „Lew zimowy”. Rozbudował on fortecę i często w niej przebywał. To właśnie w Chinon bronił się król Henryk podczas rebelii swoich synów, wspartych przez francuskich baronów, w roku 1174. Tu też zmarł w roku 1189, niedługo po kolejnym buncie niepokornego Ryszarda oraz… splądrowaniu przez niego ojcowego Chinon. Umierający monarcha w dbałości o trwałość dynastii pogodził się z Ryszardem i wspierającym go królem Francji – Filipem II Augustem. Obaj sojusznicy, po załatwieniu kwestii następstwa tronu Anglii, wyruszyli na III wyprawę krzyżową. Filip II przeżył Ryszarda i wykorzystując słabość kolejnego władcy Anglii – Jana bez Ziemi w roku 1205 po kilkumiesięcznym oblężeniu zajął szereg zamków doliny Loary, w tym Chinon. Był konsekwentny i niedługo potem, w ślad za Akwitanią, dokonał podbojów w Normandii. Filip August rozbudował zresztą zamek w Chinon, dodając do niego cylindryczną wieżę, zwaną Tour de Coudray.

Za panowania innego Filipa – IV Pięknego, na początku XIV stulecia, wieża owa stała się więzieniem dla templariuszy, z którymi rozprawiał się król, w tym wielkiego mistrza – Jakuba de Molay, spalonego potem, w roku 1312 na stosie w Paryżu. Jednym z motywów owej rozprawy była chęć przejęcia okazałego majątku zakonu. Podczas wojny stuletniej, po klęsce Francuzów pod Agincourt i traktacie w Troyes, w roku 1427 za swoją rezydencję obrał Chinon delfin Karol. Delfin, mimo śmierci Karola VI i Henryka V angielskiego, zachowywał się biernie jeżeli chodzi o pretensje do tronu Francji. Anglicy, którzy w sojuszu z Burgundczykami kontrolowali znaczną część Francji nie ustępowali, popierając jako króla małoletniego Henryka VI. Do Chinon właśnie dotarła 6 marca roku 1429 Joanna d’Arc, przekazując zdumionemu Karolowi powierzoną jej przez niebiosa misję. Karol po zasięgnięciu opinii doradców politycznych i teologicznych obiecał jej zaopatrzenie oraz wysłał na czele wojska pod oblężony Orlean. Książę Karol stał się wkrótce w Reims królem Karolem VII, a opisany moment – punktem zwrotnym na korzyść Francji podczas całego długotrwałego konfliktu wojny stuletniej.

W XVI wieku królowie Francji przestali bywać w Chinon, przenosząc się do nowych renesansowych siedzib, a potężna twierdza była wykorzystywana (przez Henryka IV) jako więzienie dla więźniów stanu, wreszcie popadła w zapomnienie. W roku 1793 zamek na krótko zajęli powstańcy wandejscy. W 1 połowie XIX wieku rozebrano część fortyfikacji aby umożliwić rozwój miasta. Dopiero w latach 2003-2010 przeprowadzono restaurację ruin, budując m.in. nowoczesną… windę wwożącą z miasta na zamkową skałę. W samej skale znajdziemy kilka wykutych piwnic z miejscowymi winami, a także kaplicę św. Radegondy z XII wieku. Wstęp na zamek jest płatny. Jego wschodnią część stanowi odbudowana forteca św. Jerzego, patrona Anglii, wzniesiona pierwotnie w czasach Henryka II, dalej mamy zamek środkowy z XII-XIV wieku, wreszcie bastion du Coudray – Filipa II Augusta. Z zamkowych murów i skarpy roztacza się piękny widok na miasto. Widać stąd m.in. dwie wieże romańsko-gotyckiej kolegiaty św. Meksyma, zniszczonej poważnie w wyniku rewolucji francuskiej. Chinon to również wąskie uliczki pod murami ze starą zabytkową zabudową. Zaparkować za darmo można np. pod murami zamku, po jego północnej stronie. Zamek najlepiej się prezentuje z południowego brzegu rzeki Vienne, niestety z powodu kapryśnej pogody nie udało się nam go stamtąd podziwiać.

GALERIA

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s